Wiadomości

Z okazji obchodów 100-lecia jedynego zwycięskiego zrywu o odzyskanie niepodległości w historii Polski, czyli Powstania Wielkopolskiego, powstał jedyny w swoim rodzaju portal, upamiętniający uczestników tego wydarzenia. W bazie on-line znaleźć można imiona i nazwiska wszystkich zaangażowanych w powstanie bohaterów. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia jest PCSS.

Wspomniana wyżej lista została stworzona przez wolontariuszy Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo" i obejmuje ponad 87 tysięcy nazwisk. W serwisie za pomocą internetowej wyszukiwarki można sprawdzić, czy konkretna osoba, która miała związek z Powstaniem Wielkopolskim, jest na liście – a na niej zamieszczane jest imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, data zgonu i miejsce pochówku, oddział i stopień lub status społeczny. Do tego podane jest źródło, na którym oparł się autor wpisu.

 

Co ciekawe, w bazie znajdują się nie tylko wojskowi, którzy brali bezpośredni udział w walkach, ale także sanitariuszki, kucharki, lekarze, działacze społeczni, księża, osoby zajmujące się zaopatrzeniem, wspomagające powstanie finansowo lub w jakikolwiek inny sposób. Do stworzenia bazy wykorzystano prawie 650 źródeł. Lista osób, związanych z Powstaniem nie jest zamknięta, co więcej - przybywa kolejnych nazwisk.

 

Serwis www.powstancywielkopolscy.pl dostępny jest w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i francuskim.

 

Za technologiczną stronę portalu odpowiedzialni są specjaliści z Działu Nowych Mediów PCSS.

Agnieszka Wylegała