Wiadomości

Podczas piątej edycji Naukowych Targów (Veletrh vědy, Praga, 6-8 czerwca 2019 r.) organizowanych przez czeską Akademię Nauk, szerszej publiczności zaprezentowany zostanie projekt Superheroes4Science. Jednym z partnerów projektu jest PCSS.

Celem projektu jest, nie tylko kształcenie młodego pokolenia w krajach V4 Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja oraz Węgry), ale także inspiracja do podjęcia kariery naukowej oraz technologicznej.

 

Każdy z partnerów projektu bierze udział w zarządzaniu krajową infrastrukturą obliczeniową, a jego zadaniem jest działalność popularyzatorska, aby objaśniać, czym tak naprawdę są superkomputery, dlaczego są niezbędne dla funkcjonowania dzisiejszego społeczeństwa i dlaczego stanowią uzasadnioną inwestycję.

 

W ramach projektu partnerzy planują wyjaśnić podstawową rolę, jaką grają superkomputery dla innowacji oraz rozwoju nauki, a także prezentować ich zalety oraz wpływ na codzienność. Zrozumienie zarówno badawczych, jak i obliczeniowych zagadnień, nie jest łatwe dla osób nie będących ekspertami. Aby przekaz był zrozumiały, partnerzy dostosowują powstające materiały do różnych grup wiekowych, wykształcenia oraz poziomu wiedzy.

 

Polskim superbohaterem, czyli superkomputerem promowanym poprzez projekt jest Orzeł/Eagle.

Agnieszka Wylegała