Wiadomości

Podczas konferencji TNC19, odbywającej się w Tallinie, zaprezentowane zostały wyniki prac prowadzonych w ramach projektu Immersify. Tematem demonstracji było zagadnienia związane z technologiami kodowania i strumieniowania materiałów audio-wizualnych wysokich rozdzielczości.

Opracowana w ramach projektu technologia kodowania z wykorzystaniem procesorów kart graficznych pozwala na transmisję w czasie rzeczywistym strumienia wideo w rozdzielczości 8K (8192x4096) przy zachowaniu wysokiej jakości i ograniczeniu niezbędnego do transmisji pasma sieciowego.


Na potrzeby demonstracji zestawione zostało bezpośrednie połączenie światłowodowe pomiędzy Poznaniem i Tallinem, które wykorzystane zostało do połączenia dwóch kluczowych elementów scenariusza demonstracji. W Poznaniu zainstalowana została kamera 8K, która stanowiła źródło sygnału wideo 8K 60fps. Dane z kamery były kodowane i strumieniowane w czasie rzeczywistym przez serwer wyposażony w dwie karty nVidia Quadro P5000 oraz dedykowane oprogramowanie opracowane w ramach projektu. Strumień danych zakodowanych kodekiem HEVC (H.265) był odbierany, dekodowany i prezentowany na ekranie 8K w Tallinie podczas konferencji TNC19.

Agnieszka Wylegała