Terabitowa przepustowość sieci między polskimi centrami HPC prezentowana na tegorocznym SC19

Terabitowa przepustowość sieci między polskimi centrami HPC prezentowana na tegorocznym SC19

Już po raz 15 Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Konsorcjum PIONIER uczestniczy w wystawie technologii obliczeń superkomputerowych i sieci nowych generacji – Supercomputing SC19.

Na tegorocznej wystawie PCSS prezentuje we współpracy z firmą ADVA specjalną, pierwszą w branży transmisję kanału optycznego o przepustowości 1,2 Tb/s. Zbudowana w oparciu o terminal ADVA FSP 3000 TeraFlex™ demonstracja prezentuje moc technologii adaptacyjnej w celu maksymalizacji wydajności w każdym scenariuszu sieci.

Testowa infrastruktura pozwala na komunikację z prędkością liczoną w Tbit/s pomiędzy polskimi centrami komputerów dużej mocy (Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków i Gdańsk). “Nowe rozwiązania prezentowane przez partnerów pozwalają na uzyskanie prędkości 400G, 800G a nawet 1.2T nie w warunkach laboratoryjnych, ale w operacyjnie działającej sieci PIONIER. Największa przepustowość ma zostać osiągnięta dzięki zastosowaniu 3x 400GbE przy kanale transmisyjnym 150GHz.” – mówi Krzysztof Kurowski, Zastępca Dyrektora PCSS. W Denver na żywo będzie można obserwować status urządzeń laboratorium optycznego z Poznania.

W tym roku, główne akcenty na stoisku nr 1955 koncentrują się wokół krajowej sieci PIONIER Polski Internet Optyczny. Sieć ta jest już częścią globalnej infrastruktury naukowej łącząc się bezpośrednio z punktami wymiany ruchu w Europie, poprzez które oferuje polskim naukowcom dostęp do europejskich e-infrastruktur PRACE, LOFAR, EUDAT, EGI jak też bezpośrednie łącze do CERN. Dostęp do danych i usług tych europejskich infrastruktur PIONIER zapewnia również sieciom naukowym bloku wschodniego skupionymi wokół projektu EaP Connect. Wykorzystując infrastrukturę sieci optycznej PIONIER, wspólnie z GEANT, demonstrowane jest dedykowane połączenie pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Singapurem, które otwiera polskiej nauce nowe możliwości współpracy z ośrodkami naukowymi oraz badawczymi w Azji Wschodniej.

Ponadto, na stoisku prezentowane są usługi sieci PIONIER, a w tym nowa usługa eduMEET, którą PCSS rozwija wraz z Partnerami jako usługę dla całego środowiska paneuropejskiej sieci GEANT. Oparta o nowoczesne możliwości współczesnych przeglądarek internetowych usługa umożliwia skuteczną funkcjonalność wideokonferencji wielu użytkowników jednocześnie z jakością 4K bez użycia specjalizowanego oprogramowania i dedykowanej infrastruktury. “Rozwiązanie oparte na protokole WebRTC omija wiele problemów istniejących rozwiązań takich jak konta użytkowników, specjalne wtyczki czy blokady na firewallu” – powiedział Bartłomiej Idzikowski (PCSS). W Denver będzie można na żywo przetestować możliwości systemu, łącząc się z europejskimi terminalami, jak i stoiskiem GEANT, także obecnym na SC19.

Na stoisku prezentowane są też najnowsze rozwiązania aplikacyjne dla symulacji komputerowych wielkich wyzwań. “Naszymi narzędziami i usługami QCG wspieramy nowe scenariusze obliczeń wieloskalowych oraz problemów związanych z wyznaczaniem poziomu niepewności wyników symulacji” – wyjaśnia Tomasz Piontek (PCSS). Równie ważnym aspektem jest prezentacja działań PCSS związanych z European Open Science Cloud, “takich jak dostarczanie infrastruktury obliczeniowej dla aplikacji sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, integracja narodowych repozytoriów nauki z EOSC oraz wsparcie współpracy nauki z przemysłem w ramach EOSC Digital Innovation Hub” precyzuje Marcin Płóciennik (PCSS).

Warto podkreślić, że w tym roku kilkanaście europejskich instytucji i inicjatyw zaznacza silniej swoją obecność poprzez stworzenie specjalnej strefy „EuroZone”, sytuując stoiska blisko siebie i prezentując wspólne projekty badawcze; także PCSS wraz z Konsorcjum PIONIER jest częścią tej przestrzeni.