PIONIER: Wirtualizacja i Mobilność – ISC 2009 w Hamburgu

PIONIER: Wirtualizacja i Mobilność – ISC 2009 w Hamburgu

Konferencja pod nazwą „International Supercomputing Conference” – znana także jako ISC – po raz kolejny skupia środowisko producentów, twórców systemów i oprogramowania oraz użytkowników komputerów dużej mocy. Ta największa europejska impreza HPC odbywa się w dniach 23-26 czerwca 2009 r. w Hamburgu. Już po raz trzeci w wystawie towarzyszącej temu spotkaniu bierze udział także konsorcjum PIONIER, reprezentując polską naukę pośród 120 innych wystawców z 45 krajów.

​Tegoroczna edycja konferencji dotyka tematów modelowania klimatu, aeronautyki, prognozowania sejsmicznego, szeroko pojętej wizualizacji, bioinformatyki a także tak popularnych obecnie trendów architektur obliczeniowych jak choćby przetwarzanie chmurowe (cloud computing). Nie zabrakło jak zwykle nowinek technicznych – coraz powszechniejszego wykorzystywania procesorów graficznych do przetwarzania obliczeń czy też wykorzystania nowego interfejsu użytkownika – Microsoft Surface – do interaktywnych wizualizacji aerodynamiki i przepływu powietrza pomiędzy styropianowymi modelami budynków stawianych bezpośrednio na stole urządzenia, będącym w rzeczywistości sporej wielkości aktywnym wyświetlaczem.

Liczące 12m2 stoisko PIONIERA prezentuje projekty skupione wokół haseł Wirtualizacja (Virtuality – DORII, FEDERICA, Grid Bezpieczeństwa Publicznego z projektu PPBW – Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego) oraz Mobilność (Mobility – Migrujący Desktop, eduroam i aplikacje gridowe będące efektem kontynuacji prac nad narzędziami projektu GridLab). Centralną część ekspozycji zajmuje duża mapa sieci PIONIER z wyraźnie zaznaczonymi pięcioma ośrodkami HPC: Gdańskiem, Poznaniem, Warszawą, Wrocławiem i Krakowem.

Konferencja ISC, odbywająca się w ostatnich latach w Dreźnie, w tym roku przeniosła się do znacznie większych terenów wystawowych hamburskiego Centrum Kongresowego. Rosnąca popularność tej imprezy (1375 uczestników w 2008 roku, w tym roku – ponad 1500) była także powodem przedłużenia jej trwania o jeden, dodatkowy dzień. Zarówno znane marki, jak i te, które zdobywają dopiero rynek, a także środowiska naukowe nie tylko z rejonu Europy, mają więc kolejną szansę zaprezentowania się i nawiązania bezpośrednich kontaktów. Stoisko Polskiego Internetu Optycznego, jak w poprzednich latach, staje się okazją do spotkań z odwiedzającymi ISC Polakami, reprezentującymi wiele rozsianych po świecie firm IT, a także partnerami projektów, w których PIONIER uczestniczy, a których stoiska także uczestniczą w wystawie.