Pion Technologii Sieciowych

Pion Technologii Sieciowych
Zarządzanie siecią miejską POZMAN i siecią ogólnopolską PIONIER

W Pionie Technologii Sieciowych prowadzone są prace związane z dwoma podstawowymi obszarami działań:

 • eksploatacja, utrzymanie i zarządzenia sieciami PIONIER i POZMAN
 • prace badawcze związane z nowoczesnymi technologiami sieci teleinformatycznych.


W ramach obsługi połączeń zagranicznych PCSS zarządza także połączeniem polskiego środowiska naukowego z europejską siecią GÉANT i światowymi sieciami naukowymi.

Eksploatacja, utrzymanie i zarządzanie sieciami PIONIER i POZMAN realizowane są przez:

 • Zespół sieci światłowodowych, który zajmuje się rozwojem obu sieci, realizacją inwestycji sieciowych, utrzymaniem i konserwacją linii światłowodowych i węzłów transmisyjnych, współpracą z podmiotami zewnętrznymi w zakresie prawa drogi oraz eksploatacji i utrzymania infrastruktury sieciowej   
 • Zespół transmisji przewodowej i bezprzewodowej, który zajmuje się planowaniem, wdrażaniem oraz utrzymaniem urządzeń teletransmisyjnych. Do zadań zespołu należy nadzorowanie i konfiguracja systemów DWDM, routerów sieciowych oraz przełączników MPLS. Utrzymanie sieci teletransmisyjnej obejmuje pomiary parametrów świadczonych usług, badanie niezawodności i bezpieczeństwa sieci
 • Zespół zarządzania sieciami, w ramach którego działa Centrum Zarządzania Siecią (NOC), wykonujący czynności związane m.in. z monitorowaniem przyłączy oraz urządzeń sieciowych, pomiarami parametrów wydajności sieci, przyjmowaniem oraz obsługą zgłoszeń dotyczących działania sieci oraz incydentów bezpieczeństwa, monitorowaniem stanu połączeń zagranicznych PIONIER do europejskiej sieci naukowej GEANT, Internetu światowego oraz innych połączeń międzynarodowych. Dodatkowo Centrum Zarządzania Siecią nadzoruje infrastrukturę obliczeniową w PCSS.  Dyżur centrum pełniony jest w trybie 24 godzin na dobę przez 365 dni w roku.


Drugi obszar działań Pionu Technologii Sieciowych obejmuje prace badawcze nad nowymi technologiami rozszerzającymi funkcjonalność nowoczesnych systemów transmisji danych. W szczególności, są to prace związane z uczestnictwem PCSS w projektach  współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE oraz środków krajowych MNiSW. W projektach tych prowadzone są innowacyjne badania dotyczące:

 • nowych usług sieciowych opartych na protokole IPv6 (6NET)
 • przełączania w sieciach optycznych (Phosphorus),   
 • automatycznej rezerwacji zasobów na żądanie (Phosphorus G2MPLS, GN2 AutoBAHN)
 • tworzenia wirtualnych infrastruktur sieciowych (FEDERICA)
 • badań i rozwiązywania problemów związanych z wydajnością w sieciach (GN2 PERT)
 • wielodomenowego systemu zarządzania rezerwacjami Premium IP (GN2 AMPS)
 • systemu gromadzącego informacje o zasobach sieci (GN2 cNIS, GN2 i-SHARE, Clusterix)
 • monitorowania wydajności sieci (PerfSONAR, Clusterix)
 • rozwoju sieci światłowodowych w krajach Europy Wschodniej (PORTA OPTICA STUDY)
 • zarządzania infrastrukturą sieciową (System Zarządzania Siecią PIONIER)
 • zarządzania nowoczesnymi technologiami internetowymi i zaawansowanymi usługami (EMANICS)
 • wielodomenowych usług sieciowych i monitorowania (GN3).


Pion Technologii Sieciowych koordynował dwa projekty finansowane z budżetu 6 Programu Ramowego Unii Europejskiej – Porta Optica Study oraz Phosphorus.

more
Kierownictwo Pionu 
więcej

Kontakt:
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe Dział Sieci
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
(+48 61) 858-20-10
Wiadomości

Uruchomiona usługa to otwarta inicjatywa budowy "oddolnej" bezprzewodowej sieci IoT w technologii LoRaWAN. Gatewaye sieci przekierowują do Internetu ruch z urządzeń klienckich LoRaWAN, rozwijanych przez entuzjastów i developerów. Pozwala to wykorzystywać zalety LoRaWAN (dużych zasięgi punkt-punkt i bardzo ograniczony pobór energii w urządzeniach klienckich) bez konieczności budowania własnej infrastruktury sieciowej. Sieć ma niewielką przepustowość, dedykowaną do przesyłania niewielkich paczek danych z sensorów czy np. raportowania stanu urządzenia.

więcej
linia

Kolejna edycja PGA już za nami. Targi, skierowane do miłośników gier komputerowych i wszystkiego, co z nimi związane, przyciągnęły sporo zwiedzających. Wsród atrakcji znalazło się również „Cyfrowe kino przyszłości 4K 3D“, prezentowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

więcej
linia
2012-05-11

Rejestracja materiału 4K większości kojarzy się z dużymi, profesjonalnymi i skomplikowanymi kamerami. Od niedawna można śmiało powiedzieć, że tak nie jest! Pracownicy Działu Sieci PCSS, jako pierwsi w Polsce, testują małą kamerę 4K, która na dodatek rejestruje obraz z prędkością 60 klatek na sekundę i posiada wyjście live!

więcej
linia
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>
Kalendarium
<< styczeń 2020 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
11
12
13
18
19
20
22
24
25
26
27
28
29
30
31
  
  
Przetargi