E-podręczniki
E-podręczniki do kształcenia ogólnego
Projekt realizowany w ramach Priorytetu III Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 3, Poddziałanie 3.3.3.
Podstawowym celem projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego” jest opracowanie kompletu podręczników szkolnych w wersjach elektronicznych obejmującego 62 e-podręczniki do wszystkich etapów edukacyjnych. Te, wraz z 2500 zasobami edukacyjnymi (filmy, mapy interaktywne, audiobooki, lektury), będą bezpłatnie udostępniane uczniom, ich rodzicom i nauczycielom na specjalnej platformie internetowej.
Data rozpoczęcia: 2012-11-01
Data zakończenia: 2015-11-15
Status: zakończony
Celem głównym projektu jest opracowanie i udostępnienie bezpłatnych e-podręczników i zasobów edukacyjnych na platformie edukacyjnej.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie:
- Partner technologiczny - Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe
- Partner merytoryczny - edukacja wczesnoszkolna - Grupa Edukacyjna S. A.
- Partner merytoryczny - przedmioty humanistyczne - Uniwersytet Wrocławski
- Partner merytoryczny - matematyka i przedmioty informatyczne - Politechnika Łódzka
- Partner merytoryczny - przedmioty przyrodnicze - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Zadania partnera technologicznego
Zadania partnera technologicznego projektu:
- Opracowanie spójnej koncepcji informatycznego rozwiązania technologicznego i funkcjonalnego (platformy) do tworzenia i upowszechniania e-podręczników, jej realizacja i wdrożenie, a następnie utrzymanie i rozwój do końca trwania projektu.
- Prowadzenie szkoleń dla użytkowników platformy i opracowanie kursów e-learningowych (samouczków) prezentujących sposób obsługi systemu, a także internetowego centrum pomocy (obsługa zgłoszeń, helpdesk).
- Udzielanie wsparcia technicznego i merytorycznego Partnerom realizującym zadania dotyczące tworzenia e-podręczników - w zakresie stosowania przyjętych w projekcie rozwiązań informatycznych.
Rezultaty planowane do osiągnięcia w ramach projektu:
- nowoczesna platforma edukacyjna do tworzenia i udostępniania e-podręczników na zasadach pełnej otwartości (materiały zawarte w tych podręcznikach będą publikowane na wolnych licencjach);
- udostępnione minimum 18 opracowanych e-podręczników do kształcenia ogólnego;
- udostępnione minimum 2 500 zasobów metodycznych i dydaktycznych uzupełniających e-podręczniki;
- 40% uczniów i nauczycieli z ok. 13 000 szkół podstawowych, 7 000 gimnazjów oraz 6 000 szkół ponadgimnazjalnych wykorzystuje e-podręczniki jako materiały wspomagające w prowadzeniu zajęć dydaktycznych;
- opracowany program szkolenia oraz materiały szkoleniowe dotyczące korzystania z e-podręcznika;
- przeszkoleni pracownicy instytucji wspierających szkoły i placówki oświatowe (min. 1 000 osób) z zakresu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu, w szczególności wykorzystania e-podręczników;
- rekomendacje z badań ewaluacyjnych i prac analitycznych dotyczących funkcjonalności i wykorzystania e-podręczników i innych e-zasobów edukacyjnych.
Kontakt:
PCSS
dr inż. Krzysztof Kurowski
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
tel: +48 (61) 858-20-01
blog.epodreczniki.pcss.pl
W Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, siedzibie PCSS, odbędzie się spotkanie przedstawicieli NREN-ów (National Research and Education Network) Europy Wschodniej (4-6 maja 2016 r.) w ramach projektu Eastern Partnership Connect. Podczas wizyty zaplanowano m.in. seminarium oraz zwiedzanie laboratoriów Future ICT i CBPIO.
Podczas tegorocznej Konferencji Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych KASSK 2015 (10-12.04.2015 r., Nowy Tomyśl) dyskutowano m.in. o potencjale, jaki drzemie w nowoczesnych, mobilnych technologiach. Jednym z prelegentów plenarnej części Konferencji był dr inż. Krzysztof Kurowski, koordynator prac nad platformą technologiczną w projekcie e-podręczniki do kształcenia ogólnego w PCSS.
Czy szkoła w pełni wykorzystuje potencjał, jaki drzemie w nowoczesnych, mobilnych technologiach? Czy i w jaki sposób wykorzystywać nowinki techniczne w edukacji? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdą uczestnicy XI edycji Konferencji Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych KASSK 2015, która odbędzie się 10-12 kwietnia br. w Nowym Tomyślu. Transmisję "na żywo" z tego wydarzenia przeprowadzi PlatonTV.
<< pierwsza < poprzednia
1 2 3 4 następna > ostatnia >>