dLibra

dLibra

Digital Library Framework
dLibra
Oprogramowanie dLibra to pierwszy polski system do budowy bibliotek cyfrowych. Oprogramowanie to wspiera cały proces publikacji - począwszy od pracy redaktora, poprzez udostępnienie dzieła w Internecie, aż po wprowadzanie poprawek i publikację kolejnych wydań. dLibra jest szeroko wykorzystywana przez instytucje, takie jak biblioteki akademickie i publiczne, muzea czy archiwa do udostępniania cyfrowych postaci gromadzonych przez nie zbiorów. Obecnie jest to najpopularniejszy system do budowy bibliotek cyfrowych w Polsce.


dLibra umożliwia tworzenie profesjonalnych repozytoriów dokumentów cyfrowych oraz udostępnianie ich innym osobom i systemom w Internecie. Wymiana danych odbywa się w oparciu o powszechnie uznane standardy i protokoły takie jak RSS, RDF, MARC, DublinCore czy OAI-PMH. Oparte o dLibrę biblioteki cyfrowe oferują swoim użytkownikom wiele rozbudowanych możliwości, takich jak przeszukiwanie treści zgromadzonych zasobów, przeszukiwanie opisów bibliograficznych z wykorzystaniem słownika synonimów, grupowanie publikacji cyfrowych     i nawigację w ich strukturze czy precyzyjne i rozbudowane możliwości określania zasad dostępu do zasobów.

Data rozpoczęcia: 1999-04-01
Status: w trakcie
 
more
Główne założenia 
więcej
more
Cel 
więcej
more
Rezultaty 
więcej
more
Opis zaawansowany 
więcej
more
Funkcjonalność 
więcej
more
Innowacyjność 
więcej

Kontakt:
PCSS
Tomasz Parkoła
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
0-61 858 2165
Wiadomości

Mapa lokalizacji wspomnianych w zeznaniach, tło historyczne wydarzeń, zdjęcia ofiar i świadków zbrodni – to tylko przykłady nowych możliwości portalu ZapisyTerroru.pl, jednego z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy. Portal został stworzony przez PCSS na bazie oprogramowania dLibra, a od 5 czerwca 2017 roku można korzystać z jego nowej wersji.

więcej

24 i 25 maja 2017 roku w Krakowie odbędzie się, organizowana przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Instytut Nauk o Informacji, IV Konferencja Naukowa Biblioteka w przestrzeni edukacyjnej zatytułowana „Książki w plikach – publikowanie, udostępnianie i użytkowanie”. Podczas wydarzenia specjaliści z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS zaprezentują system dLibra.

więcej

Dokładnie rok temu, 5 maja 2016 roku, ogłoszono powstanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Pierwszym realizowanym przez Ośrodek projektem są ZapisyTerroru.pl, portal na którym znaleźć można m.in. przejmujące zeznania Polaków, składane po zakończeniu II wojny światowej, został stworzony przez PCSS na bazie oprogramowania dLibra.

więcej
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>
Kalendarium
<< luty 2018 >>
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
  
  
  
  1
  2
  3
  4
  5
  7
14
16
17
18
19
22
24
25
26
27
28
  
  
  
  
Przetargi