PIONIER Wideokonferencje
Projekt wdrożenia usługi wideokonferencyjnej w sieci PIONIER ma na celu udostępnienie środowiskom naukowym najnowocześniejszej infrastruktury i narzędzi wideokonferencyjnych. W szczególności chodzi o stworzenie systemu opartego o rozwiązania Full HD (1080p), które są nowością w dziedzinie wideokonferencji i dają możliwość przeprowadzania wirtualnych spotkań z najlepszą jakością.
Uzupełnieniem i powiązaniem w całość infrastruktury będzie dedykowany portal wideokonferencyjny. Jego kluczowe zadanie to umożliwienie automatycznej rezerwacji zasobów systemu wideokonferencyjnego poprzez interfejs www. Umożliwi również zarządzanie infrastrukturą i kontrolę jej wykorzystania.
Portal będzie pełnił również funkcję edukacyjną i informacyjną, dzięki narzędziom wspierającym użytkownika końcowego, jak TTS, listy dyskusyjne, czy szczegółowe instrukcje korzystania z usług.
Data rozpoczęcia: 2008-04-01
Status: w trakcie
Głównym założeniem projektu jest wdrożenie i udostępnienie usługi wideokonferencyjnej dla środowisk naukowych i akademickich. Zakładanym rozwiązaniem dla infrastruktury wideokonferencyjnej w sieci PIONIER jest wykorzystanie podejścia, które z powodzeniem zostało wcześniej zastosowane przy budowie sieci wideokonferencyjnych dla nauki w krajach takich jak Węgry (NIIF/HUNGARNET), Szwajcaria (SWITCH) czy Czechy (CESNET). Polega ono na zastosowaniu dla danego kraju centralnego MCU wraz z gatekeeperem oraz rozproszonej sieci terminali.
Dysponując wydajną i niezawodną siecią PIONIER rozwiązanie z centralnym MCU jest optymalne, gdyż szybka sieć szkieletowa gwarantuje połączenia o bardzo małym opóźnieniu pomiędzy terminalami końcowymi a MCU, dzięki czemu możliwe jest zagwarantowanie wysokiej jakości usługi wideokonferencyjnej. Podstawowym założeniem technicznym dla budowy infrastruktury systemu wideokonferencyjnego jest obsługa protokołu H.323 wraz z możliwością obsługi połączeń głosowych na bazie protokołu SIP.
Projekt ma na celu uruchomienie i udostępnienie usługi wideokonferencyjnej w sieci PIONIER. Usługa ta zapewniać będzie komunikację audio-wizualną wysokiej jakości i skierowana będzie dla środowisk naukowych skupionych wokół jednostek wiodących konsorcjum PIONIER.
Bezpośrednim celem projektu jest wdrożenie usługi wideokonferencyjnej wysokiej rozdzielczości (HD), natomiast cele pośrednie to m.in.:
- bliższa współpraca jednostek naukowych i akademickich, zarówno w kraju, jak i za granicą;
- realizacja wspólnych projektów badawczych;
- dostarczenie nowych narzędzi dla różnych działów nauki (np. telemedycyna);
- wsparcie inicjatyw samorządowych np. poprzez współpracę między miastami i gminami partnerskimi w Europie i na świecie;
- udostępnienie dodatkowych możliwości komunikacji w sytuacjach kryzysowych.
Efektem końcowym realizacji projektu będzie instalacja i uruchomienie infrastruktury sprzętowej H.323 oraz udostępnienie usługi wideokonferencyjnej w sieci PIONIER. Usługa dostępna będzie wraz z przyjaznym dla użytkownika system rezerwacji oraz z zaawansowanym systemem zarządzania. Stworzona infrastruktura umożliwi niezawodnąkomunikację opartą na połączeniach audio-wideo wysokich rozdzielczości (HD).
Realizacja projektu została podzielona na dwa główne bloki, których wykonanie w dużej części może toczyć się niezależnie i równolegle. Prace w pierwszym bloku dotyczą głównie zadań instalacyjnych i wdrożeniowych niezbędnej infrastruktury sprzętowej. Zainstalowane zostaną 2 węzły serwerowe oraz 22 węzły wideokonferencyjne. Wszystkie urządzenia zostaną podłączone bezpośrednio do sieci PIONIER w jednostkach MAN. W drugim bloku prace skoncentrują się głównie na projekcie i realizacji systemu informatycznego niezbędnego do zarządzania wdrożoną usługą wideokonferencyjną.
Interaktywna aplikacja internetowa umożliwi rezerwację zasobów wideokonferencyjnych przez użytkowników. Aplikacja ta będzie działała w ramach portalu wideokonferencyjnego, którego merytoryczna zawartość przedstawiać będzie opis funkcjonowania usług wideokonferencyjnych oraz aktualny stan rozwoju infrastruktury. Urządzenia serwerowe będą miały zapewniony bezpośredni dostęp do sieci szkieletowej PIONIER łączami GigabitEthernet, gwarantowane zasilanie oraz odpowiednie warunki pracy w klimatyzowanych salach serwerowych. W węzłach zapewniona będzie także całodobowa obsługa i utrzymanie urządzeń, co zapewni niezawodność realizowanej usługi.
Cała niezbędna infrastruktura zostanie zainstalowana w 22 jednostkach wiodących sieci PIONIER, które jednocześnie staną się lokalnymi centrami propagującymi i upowszechniającymi tę usługę. Dla zapewnienia niezawodności infrastruktura składać się będzie z 2 węzłów serwerowych oraz 22 węzłów wideokonferencyjnych. Wszystkie urządzenia będą spełniać najwyższe standardy zdefiniowane dla usług wideokonferencyjnych H.323.
Podstawową funkcjonalnością systemu będzie możliwość przeprowadzania wideokonferencji punkt-punkt oraz z udziałem większej ilości stron. Z usługą wideokonferencyjną wiąże się również wdrożenie oprogramowania służącego do zarządzania i rezerwacji zasobów sprzętowych.
System taki będzie oferować możliwość:
- rezerwacji zasobów MCU w celu organizacji wideokonferencji;
- wyboru układu wyświetlanego na ekranie w czasie wideokonferencji;
- zapraszania osób do udziału w organizowanej wideokonferencji;
- ograniczenia uczestników tylko do wybranych (np. zaproszonych) osób,;
- obsługi różnych wersji językowych interfejsu użytkownika (przede wszystkim niezbędna będzie wersja polska i angielska);
- obsługi kont użytkowników w systemie;
- monitorowania, kontroli i zdalnej administracji wideokonferencjami.
Większość z tych funkcji będzie realizowana poprzez interaktywną aplikację internetową dostępną z przeglądarki WWW.
Infrastruktura wideokonferencyjna będzie się w całości składać z nowoczesnych urządzeń "full" HD (High Definition), co będzie miało bezpośredni wpływ na jakość transmitowanego obrazu i dźwięku. Zastosowanie zaawansowanego sprzętu poszerzy również możliwości dotyczące jakości i rozdzielczości obrazu zastosowania wideokonferencji o tak wymagające dziedziny, jak np. telemedycyna. System stworzy nową jakość komunikacji, która bazując na nowych technologiach znacznie podniesie jakość połączeń obniżając jednocześnie ich koszty.
System zarządzania stworzy możliwość samodzielnego zestawiania wideokonferencji przez interfejs www, co znacznie uprości procedurę zestawiania połączeń z wykorzystaniem mostka (MCU). Umożliwi także zaawansowany monitoring infrastruktury wideokonferencyjnej.
Kontakt:
PCSS
Bartłomiej Idzikowski
ul. Jana Pawła II 10
61-139 Poznań
0-61 850 25 15
Tych, którzy 12 grudnia br. nie mogli uczestniczyć w finałowym spotkaniu podsumowującym projekt PLATON, zapraszamy do obejrzenia całości tego wydarzenia, zrealizowanego i zarejestrowanego za pomocą dwóch z pięciu usług projektu - naukowej interaktywnej telewizji HD oraz wideokonferencji.
Zastępca Prezydenta Poznania – Tomasz Kayser wziął udział w telekonferencji z uczestnikami V Lokalnego Forum Ekonomicznego w Tbilisi. Partnerem technicznym przedsięwzięcia było PCSS.
Wielkim zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyło się w tym roku wspólne stoisko Konsorcjum PIONIER i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Użytkownicy sieci naukowych mogli na nim zobaczyć demonstrację działania polskiej infrastruktury wideokonferencyjnej w sieci PIONIER, jak również zdalną, sieciową transmisję wideo wysokiej rozdzielczości 4K, czterokrotnie większej od nowoczesnej, powszechnej technologii HD.
<< pierwsza < poprzednia
1 2 3 następna > ostatnia >>