tel. 77-10-81, fax 79-16-82, tlx 0413480 inop pl
Rok założenia: 1948
Liczba zatrudnionych pracowników: 143 osoby,w tym: 63 pracowników naukowo-badawczych:
Oferuje opracowanie technologii, projektowanie i wykonanie maszyn, urządzń i narzędzi do obróbki plastycznej metali:
Przyrządy TR instalowane na uniwersalnych prasach mechanicznych służą do spęczania jedno- i dwustronnego prętów i rur. W wielu przypadkach pozwalają one w prosty sposób uzyskiwać skomplikowane odkuwki, często niemożliwe do wykonania przy zastosowaniu typowych maszyn kuźniczych.
Odkuwki spęczane jednostronnie metodą TR
Zalety
Odkuwki spęczane dwustronnie metodą TR
Odkuwka kształtowana jest na zimno lub na ciepło między dwoma matrycami. Górna matryca wykonuje ruch obwiedniowy po prostej, okręgu, spirali lub krzywej wielolistnej.
Zalety
Części prasowane obwiedniowo
Technologia wyciskania na zimno i na ciepło umożliwia kształtowanie skomplikowanych wyrobów ze stali i metali nieżelaznych.
Zalety
Części wyciskane
Materiał wyjściowy (krążek, odcinek rury lub powłoka osiowo-symetryczna) kształtowany jest za pomocą rolki (rolek), która obraca się i przesuwa wzdłuż pobocznicy wirującego wzornika maszyny. Technologia umożliwia kształtowanie skomplikowanych wyrobów ze stali, metali nieżelaznych, także ze stopów trudnoodkształcalnych.
Zalety
Części wyoblane i zgniatane obrotowo
PROFILOWANIE - LINIE PROFILOWANIA
Technologia profilowania kształtowników w liniach umożliwia kształtowanie na zimno skomplikowanych profili z taśm stalowych, aluminiowych i powlekanych oraz wykonanie otworów, perforowanie, zwijanie, zginanie i odcinanie bezodpadowe.
Zalety
Linia profilowania kształtowników
Specjalistyczne walcarki wzdłużne i poprzeczne przeznaczone są m.in. do walcowania wzdłużnego blach, prętów i drutu na zimno i na gorąco ze stali i metali nieżelaznych (zwłaszcza molibdenu i miedzi), walcowania poprzecznego wielokarbów, wielowypustów, wier teł krętych i gwintów, wygniatania rowków wiórowych gwintowników, rowków na wałkach silników elektrycznych, radełkowania wałków alternatorów samochodowych.
Zalety
Instytut Obróbki Plastycznej dysponuje laboratorium badawczym (Zakład Badania Metali), zgłoszonym do akredytacji i certyfikacji przez PCBiC wg wymagń EWG, określonych w normach serii EN-45000. Laboratorium wyposażone jest w nowoczesny sprzęt badawczy, m.in.: maszynę wytrzymałościową INSTRON 4483 o maksymalnej sile rozciągania 150 kN z komputerowym sterowaniem i zapisem wyników badań, stanowiskiem do pomiarów udarności z zapisem siły w funkcji drogi łamania.
Laboratorium oferuje badania w zakresie:
Instytut oferuje usługi w zakresie obróbki cieplnej i powierzchniowej części maszyn i narzędzi:
Instytut proponuje usługi produkcyjne w zakresie małoseryjnej produkcji wyrobów kutych, wyciskanych, prasowanych obwiedniowo, tłoczonych metodami tradycyjnymi i metodą hydromechaniczną, wyoblanych, zgniatanych obrotowo itp.
Zakład Doświadczalny Instytutu oferuje wykonanie maszyn, urządzeń i narzędzi do obróbki plastycznej, urządzeń grzewczych oraz mechanizujących i automatyzujących, maszyn i urządzeą prototypowych wg indywidualnych zamówień, form do tworzyw sztucznych i metal i, nietypowych części zamiennych maszyn, modernizację maszyn i urządzeń oraz uruchomienie produkcji u klienta.
GŁÓWNE KIERUNKI DZIAŁALNOŚCI
OSIĄGNIĘCIA I DOROBEK
POSIADANE AKREDYTACJE I ICH ZAKRES
WSPÓŁPRACA KRAJOWA I ZAGRANICZNA
KALENDARZ STAŁYCH IMPREZ